Bina Temizliği

Bina Temizliği, Sirkülasyonu oldukça yüksek olan bina ve apartmanlar, asansör ve merdiven korkulukları gibi birçok temas noktasına sahiptir, dolayısıyla hastalık yayılma potansiyeli yüksektir. Durum böyle olunca apartman ve bina temizliği, yönetim tarafından üzerinde titizlikle durulması gereken konuların başında gelir. İhtiyaç duyulan bu temizliğin, profesyonel bir temizlik şirketi tarafından yapılması oldukça etkili çözümler üretir.

Bina Temizliği Nasıl Yapılır?

Apartman veya bina temizliği söz konusu olduğunda, nasıl yapılacağı üzerine tercihleri yönetim yapar, çünkü yönetimin temel sorumlulukları arasındadır. Seçim yaparken ise iki alternatif vardır; biri bireysel diğeri de bir temizlik şirketinden bu hizmetin alınmasıdır. İkisi kıyaslandığında profesyonel bir temizlik şirketinden bu hizmetin alınması, hem daha ekonomik hem de daha bilinçli bir hijyen sağlar.

Bina Temizliği

Bina Temizliği Şirketi

Bina temizliği konusunda profesyonel olan firmalar arasından seçim yapıldıktan sonra ilk adım, temizlik şirketi çalışanı tarafından binanın keşfinin yapılmasıdır. Yapılacak olan bu keşif esnasında yer-duvar döşemelerinin ve merdiven korkuluklarının malzemesi belirlenirken, korozyona uğramaması adına uyumlu olan temizlik malzemesi belirlenir. Eğer firma ile uzun süreli bir çalışma yapılacaksa, bina temizliği sözleşmesi yapılarak rutin temizlik günleri belirlenmelidir. Böylelikle her iki tarafın sorumluluklarının ana hatlarını çizilmiş olur.

Bina temizliği, genelde üst katlardan alt katlara doğru yapılırken, apartman boşluklarında yer alan pvc doğramalar, merdiven korkulukları ve asansörün içleri de temizlenir. Bunun yanında şayet binaya ait yüzme havuzu, teras ya da bahçe varsa, bunların temizliği ile ilgili detaylara sözleşmede önceden yer verilmesi gerekir. Böylelikle olası bir anlaşmazlık riski minimize edilmiş olur. Genelde bu gibi mekânların temizliği bina temizliğinin içinde yer almaz, ancak yapılması gerekiyorsa başlı başlına bir ücretlendirmeye tabi tutulur. Ayrıca bu alanların temizliği için bu konularda profesyonelleşmiş ekipler yönlendirilmesi performans alınmasında daha etkili bir yaklaşımdır.

Bina Temizliği Fiyatları

Bina temizliği fiyatları; temizlik yapılacak alanın kat sayısı, metrekaresi, yer, zemin ve merdiven döşemelerine göre kullanılacak olan temizlik malzemesinin cinsi gibi birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Bunun yanında marka değeri yüksek bir temizlik firmasının verdiği fiyat piyasaya göre biraz yüksektir. Ancak profesyonel ekip ve özel temizlik makinaları ile bu temizliği yapan firmaların performansının her zaman daha yüksek olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Bina temizliği fiyatlarını etkileyen diğer unsurlardan biri de temizliğin hangi periyotlarla yapılacağıdır. Genelde haftalık ya da maksimum 15 günde bir yapılması gereken bina temizliğinde, ayrıca en az ayda bir defa detaylı temizlik yapılması gerekir. Bu detaylandırma genelde, otopark, posta kutuları, asansör dış kapı ve içi, kapı tokmakları, merdiven altları ve camlar gibi alanların temizliğini içerirken, bu detaylı temizliğin ücretlendirmesi en başta belirlenmelidir.

Bina Temizliği Yapan Firmalar

Günümüzde kentleşme ile birlikte artan çok katlı mimariler, bina temizliği konusundaki ihtiyacı katlamış durumdadır. Bu ihtiyaca cevap vermek adına kurulan bir çok temizlik firması, metropol sınırlarını aşmış, küçük kentlerde, hatta ilçelerde bile profesyonel olarak bu alanda hizmet verir durumdadır. Ancak bu şirketler arasından seçim yaparken referansları yanında kullandığı ekipman, malzemelerin kalitesi ve ekibin yetkinliği göz önüne alınarak bir değerlendirme yapılmalıdır. Ayrıca yapılan temizlik kalitesinin aynı ilk temizlikteki gibi titizlikle ve ihtimam da yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.

Bina Temizliği şirketi olarak İstanbul Bina Temizliği, Ankara Bina Temizliği, Bursa Bina Temizliği, AntalyaBina Temizliği ve İzmir Bina Temizliği illeri ve bu illere ait ilçelerin hepsinde hizmet vermekteyiz. Otopark Temizliği, Dış Cephe Temizliği, Zemin Cilalama, Zemin Temizliği gibi bir çok hizmet için firmamızı 7/24 arayarak talepleriniz bildirerek ücretsiz fiyat teklifi için keşif isteye bilirsiniz.

Bina temizliği yapan firmalar arasında seçim yaparken, binanın havuz, teras veya bahçe alanlarının temizliği konusunda uzman ekibi olup olmadığı da değerlendirilmelidir. Böylelikle bu alanların temizliği içinde ayrı bir şirket arayışına gerek kalmazken, bu hem zamandan tasarruf sağlar,  hem de tek bir firmayla çalışmanın avantajlarını sunar. Ayrıca düzenli olarak aynı firmayla çalışmanın daha sağlıklı ve hijyenik bir temizlik sağladığı düşünüldüğünde ve uzun süreli yapılan sözleşmelerde iskonto alınabileceği hesaplandığında, bina temizliğinde daha potansiyel yararlar sağlanabilir.

Bina Merdiven Temizliği

Bina Merdiven Temizliği; Genel itibari ile bakıldığında haftalık bir kez yapılması yeterli olan bina merdiven temizliği, sirkülasyonu çok yüksek olan binalarda daha sık yapılması gerekebilir. Bunun yanında yapılan temizliğin birinin daha detaylı olarak yapılmasını gerektiren, çakıl ve toprak taşınmasına neden olan bazı koşullarda söz konusu olabilir. Ayakkabılarla taşınan bu taş ve toprak parçaları rutin olarak temizlenmediği takdirde, merdiven zemin döşemelerini korozyona uğratabilirken, aynı zamanda istenmeden de olsa evlere taşınabilir.

İstanbul’da Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Esenyurt, Çatalca ve Silivri ilçelerinde de profesyonel temizlik hizmeti veriyoruz.

Periyodik olarak uygulandığı takdirde bina girişinde sağlıklı bir ortam yaratan bina merdiven temizliği, aynı zamanda estetik sonuçlar doğurur.  Temizlik esnasında sağlık ve çevre dostu kimyasalların kullanılmasını ilke edinen bir temizlik şirketi ise her zaman güvenli bir temizlik alanı oluşturur. Toz ve kirleri en fazla barındıran merdivenlerin temizliğinde, daha etkili sonuçlar alınmak isteniyorsa; profesyonel bir temizlik şirketi her zaman daha başarılıdır.

Özetle bina merdivenleri ortak kullanım alanları içinde birçok temas noktasına sahip alanlardır.  Ayrıca buradaki kir ve leke görüntüsü binanın genel konseptini ve kaliteli görünümü sekteye uğratabilir. Gereken bu temizliğin işinin ehli, yetkinliğini kanıtlanmış bir firma tarafından yapılması ise, elde edilen sonucun en az iç mekân temizliklerinde olduğu kadar tatmin edici olmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir